Jump to content

2 burner stove,,gas or electric?


mistaeric

Recommended Posts

mistaeric

My girl live in Duljo squatter area and her mom from manila added a small kitchen to their living area. Which stove do you guys suggest,gas or electric and why?

Link to post
Share on other sites

LPG = more efficient, cheaper in long run. 
Up front costs are more, because you have to buy the tank and LPG.

Link to post
Share on other sites
tobster

Those electric stoves are cheaper to set up but guzzle the power and don't last in the long term. Better to go gas, I think the stoves are a little cheaper but can't remember how much the bottle is but the gas is below P1000 for your average refill. Just remember there are two types of fittings for the gas bottles.

Link to post
Share on other sites
dc3driver

Gas has been going up. We paid p990 for a bottle last week for  our stove.

Link to post
Share on other sites
lamoe

Does this help? Not sure how LPG is sold there. May have to convert

 

One Gallon of LPG (liquefied petroleum gas) will expand to 35.79 cubic feet of propane gas at 1 atmosphere of pressure.

4.22lbs of propane per gallon.

 

Propane Vs. Electricity - Energy Content Comparison

 

Propane gas is measured and distributed in gallons, pounds and cubic feet and while the measurable units of propane sold adhere to volumes, the usable energy (or energy content) is measured in BTU's. Electricity is measured in kilowatts and is "delivered" in kilowatts. Propane appliances and electric appliances are both labeled in "per hour" efficiency ratings for energy consumption measurement. Propane appliances are listed as BTU/hr rating while electric appliances are listed as kWh (Kilowatt Hours). To understand the true difference between propane and electricity, we must compare propane and electricity in terms of their energy content.

  • 1 Gallon of Propane = 27 kWh (Kilowatt Hours) of electricity - This means that one gallon of propane contains the same amount of usable energy as 27 Kilowatt Hours. Or we can say that 27 kWh equals approximately 91,500 BTU.
  • A 100 watt light bulb left on for a full day (24 hours) will consume 2.4 kWh. If propane were to power the same light bulb (hypothetically- remember, we're comparing energy content) for 24 hours, it would use .09 gallons of propane.

Fuel costs vary widely by region and sector (industrial, residential, etc) for both propane and electricity. Historically, propane has been considered a better value and more cost effective when compared to electricity.

Propane Vs. Electricity Cost Comparison

Comparing electricity to propane has long been an interest to energy users and prospective consumers of propane and electricity. So how does one go about comparing the cost of propane to electricity? It all starts with understanding the cost per unit of each fuel and comparing them directly. But for simplification and to avoid an over-analysis of propane and electricity cost comparison, we'll cover it here in an unbiased an non-technical manner. The breakdown of propane and electricity "units" are gallons and kilowatts as described above. However, the very best way to understand the cost comparison is to understand how much it costs to power an appliance at the same level for the same amount of time. For example, a 100,000 BTU/hr central furnace running at 100% capacity for 10 hours will cost how much using propane as compared to using electricity in a comparable furnace? However, the numerous types of factors (insulation, AFUE and other efficiency ratings) involved with calculating the true comparison of appliances can make it difficult. Therefore, let's break it down as simply as we can using the given values of propane and electricity:

If one gallon of propane is equal to 27 kWh of electricity, then we can compare the costs of these fuels directly by looking at the price per unit (propane gallons or kilowatt hours) and finding the price difference.

 

This can easily be done by looking at your electric bill and multiplying the price per kWh by 27. The resulting number will be a dollar figure that will be either greater than or less than the price of a gallon of propane. For example, if you are paying 12¢ per kWh, the electrical cost comparison figure to a gallon of propane will be $3.24 (.12 x 27 = 3.24). Electricity is cheaper than propane if propane is selling for $3.24 per gallon and propane is cheaper than electricity if it is selling for less than $3.24 per gallon.

Link to post
Share on other sites

I guess mistaeric will be paying for it, so it's might not be a expense issue, but a safety issue!. Open fire in a squatter area might end bad...(can also do with electric 'cos of bad wiring)

Link to post
Share on other sites

Gas has been going up. We paid p990 for a bottle last week for  our stove.

 

For me P975 last week in Tisa (near Labangon), Cebu city.

 

The week before that P880 in Angeles, Luzon.

Link to post
Share on other sites
cheesemiz

I bought expensive non stick pans in us and shipped here  they lasted a week. so now i go the basic way

Link to post
Share on other sites

I bought expensive non stick pans in us and shipped here  they lasted a week. so now i go the basic way

Yes, non-stick don't like sand for cleaning... :ROFLMAO:

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Prince sells a propane cooker with radiant rings with high and low settings. My gas bill is way down

Link to post
Share on other sites
cheesemiz

Yep even when I say use plastic spoons only and no hi heat . In 1 ear & out the other with out hitting anything between .

Link to post
Share on other sites

   Or the new house maid who thinks the teflon is dirt/unclean and spends hours with sand and scrubbers making them nice and shiny and expecting a ""Thanks girl, good work"" comment.

Link to post
Share on other sites
cheesemiz

   Or the new house maid who thinks the teflon is dirt/unclean and spends hours with sand and scrubbers making them nice and shiny and expecting a ""Thanks girl, good work"" comment.

I give up buying teflon haha

Link to post
Share on other sites
mistaeric

I bought expensive non stick pans in us and shipped here  they lasted a week. so now i go the basic way

 

What is your basic way?

Edited by mistaeric
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..